Konstrukční systémy vícepodlažních dřevostaveb a jejich specifické chování za požáru. Normativní a požárněinženýrský přístup řešení jejich požární bezpečnosti s využitím ČSN, ČSN EN, ČSN ISO a ISO norem. Nové postupy pro stanovení požární odolnosti dřevostaveb pomocí druhé generace Eurokódu 5.
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., působí na ČVUT v Praze jako pedagogický a vědecký pracovník. Specializuje se na tvorbu evropských a českých technických norem pro navrhování dřevěných konstrukcí za běžné teploty a za požáru. Je autorem řady odborných publikací o dřevěných konstrukcích, patentů a užitných vzorů. Je předsedou TNK 34 - Dřevěné konstrukce a členem komisí: TNK 27 - Požární bezpečnost staveb, TNK 38 - Spolehlivost stavebních konstrukcí, TNK 135 - Dřevo a výrobky na bázi dřeva. Je též předsedou Dřevařské společnosti při Českém svazu stavebních inženýrů.
Jaká řešení nejen z pohledu požární odolnosti pro různé druhy dřevostaveb přináší společnost Rigips? Jaké nástroje můžete při navrhování a projektování dřevostaveb využívat? To vše Vám představí pan Tomáš Korecký, Off-Site construction manažer ze společnosti Saint–Gobain.
Přednáška provede rozbor konkrétním zásahu při požáru střechy objektu s instalovanou FVE v roce 2023, a to ve vztahu k problematickému vypínání elektrické energie a dalších rizik pro zasahující hasiče. Další rozbor mimořádné události z roku 2020 na střeše objektu ZŠ s instalovanou FVE ukáže na další rizika pro zasahující hasiče. Rozbor bude proveden projektantem PBS a velitelem jednotky sboru dobrovolných hasičů. Přednáška upozorní na to, jak projektanti PBS mohou usnadnit požární zásah, zajistit vyšší bezpečnost zasahujícím hasičům, zajistit zrychlení požárního zásahu, a tím i snížit další možné škody.
Přednáška je zaměřena na předpisy a povinnosti týkající se požární bezpečnosti staveb a časté chyby při povolování FV systémů. Cílem je seznámit posluchače s vyhláškou č. 114/2023 Sb. s ohledem na stavební zákon a základními požadavky ČSN 73 0847 Požární bezpečnost staveb – Fotovoltaické systémy.
Bc. Zbyněk Tuček je absolventem VŠB TU Ostrava, Fakulty bezpečnostního inženýrství. Je odborně způsobilou osobou v požární ochraně a autorizovaný inženýr v oboru PBS. Byl členem HZS hl. m. Prahy – stavební prevence. Nyní je jednatelem a hlavním projektantem ve společnosti TUSPO CO. s.ro. Působí jako Předseda Cechu požární ochrany.
Těsnění prostupů provozních instalací má mnoho aspektů, kterým není v současné době věnována dostatečná pozornost. Jedná se např. o konfigurace konců potrubí, jednotlivé tloušťky stěn potrubí, které je třeba utěsnit, ale také o rozdílný způsob v přístupu ke vzduchotechnickým potrubím. Tato přednáška přináší pohled na to, jak společnost Hilti řeší danou problematiku skrze testování a způsob certifikace jednotlivých řešení.
V roce 2023 a 2024 byla v ČR v rámci normalizačního rozborového úkolu provedena série 4 unikátních velkorozměrových zkoušek šíření požáru po fasádě s kontaktním zateplovacím systém (ETICS) v různých kombinacích tepelného izolantu z expandovaného polystyrenu a minerálních vláken. Další 2 zkoušky jsou plánovány. Zkušenosti a výsledky zkoušek se diskutují a v budoucnu se projeví v doporučení TNK 27 pro revizi požárních požadavků na ETICS v ČSN 73 0810.
Ing. Marek Pokorný, Ph.D., pracuje na Fakultě stavební a na UCEEB ČVUT v Praze jako pedagog a vědecko-výzkumný pracovník se zaměřením na požární bezpečnost staveb. Je autorizovaný inženýr a člen technické normalizační komise 27 pro obor požární bezpečnost staveb. Je jednatelem společnosti FiREng se zaměřením na projekční a konzultační činnost.
S rostoucím počtem elektromobilů roste i potřeba protipožárních opatření přizpůsobených těmto technologiím. Představíme vám systém i-Sprink, který využívá termovizi a včasnou detekci požárů pro rychlou a přesnou reakci, čímž zvyšuje bezpečnost tam, kde tradiční metody selhávají. Probereme integraci do stávající infrastruktury, nákladovou efektivitu a reálné případové studie, které dokazují jeho účinnost v prevenci požárů. Systém i-Sprink nastavuje nové standardy požární bezpečnosti pro moderní dopravu.
M.Eng. Przemysław Grabowski je zkušený inženýr s 24 lety praxe ve společnosti GRAS Poland, z toho 10 let na pozici generálního ředitele. Absolvent MBA z Gdaňské univerzity a Gdaňské technické univerzity. Společně se svým týmem navrhl a vyvinul produkt i-Sprink pro hašení požárů elektrických vozidel.
Projekční řešení stavby z pohledu HIP, požární bezpečnosti a statiky pavilonu EXPO 2025 Ósaka, architektonická výzva pro inženýrský přístup řešení, spolupráce s UCEEB, porovnání řešení požární bezpečnosti v ČR a Japonsku, model BIM, statický model, projednávání dřevostavby v Japonsku, srovnání materiálové základny, tradiční výstavba Japonska a současnost, výstavba pavilonu, řešení ceny stavby a zkušenosti s výběrem dodavatele.
Ing. Robert Prix je jednatelem projekční firmy ARCHaPLAN s.r.o., projektantem pozemních staveb se zaměřením na požární bezpečnost a dřevostavby. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze se zaměřením na statiku staveb. Zaměřuje se na průmyslové stavby pro soukromý sektor a s tím související detailní řešení a důslednou cenovou optimalizaci a koordinaci projektů staveb, použití BIM a spolupráci s dodavateli. 15 let se věnuje řešení dřevostaveb, jejich požární bezpečnosti inženýrským postupem za podpory BIM a obyčejného selského rozumu.
Přednáška je cílená na projektanty požární ochrany, preventisty HaZZ, hasiče a odbornou veřejnost v problematice ochrany před požáry. Je zaměřena na novou technologii certifikovaného kamerového řešení detekce zvyšování teploty. Představíme možnosti, jak dokáže kamera (tedy správně technicky „hlásič“) včas detekovat zvýšení teploty a případně požár.
Ing. Jaroslav Novoveský pracuje v oblasti bezpečnostních řešení více než 20 let. Během své kariéry pracoval v distribuci a pro výrobce kamerových systémů. Během této dlouhé profesní kariéry se věnoval technickým a obchodním profesím v celém vertikálním rozsahu, návrhu řešení, poradenství, podpoře a následnému servisu. Cesta společnosti Konica Minolta začala před 150 lety s vizí vidět a dělat věci jinak. Inovujeme pro dobro společnosti a světa. Stejný cíl, který nás poháněl kupředu tehdy, nás pohání kupředu i nyní.