Program konference

Požární bezpečnost staveb 2024

9:00 - 10:00
Registrace

Blok 1 - 10:00 až 12:05

Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., Ing. Petr Bohuslávek
Zahájení
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.
Navrhování vícepodlažních dřevostaveb na účinky požáru
Ing. Tomáš Korecký, Ph.D., Rigips
Skladby a nástroje pro navrhování dřevostaveb nejen z pohledu požární odolnosti
Ing. Robert Prix
Český pavilon EXPO Ósaka - Konstrukční řešení s ohledem na mimořádná zatížení a požární bezpečnost
Panelová diskuse, odpovědi na dotazy

Přestávka - 12:05 až 12:35

V přestávce dokument Výjimečná stavba koncertní síně v Ostravě slovy jejího autora, architekta Martina Kropáče (Architecture Acts)

Blok 2 - 12:35 až 14:45

M.Eng. Przemysław Grabowski
i-Sprink: „Revoluce v požární bezpečnosti elektromobilů v hromadných garážích a jejich nabíjecích stanic.“
Přednáška zazní v angličtině
Ing. Marek Pokorný, Ph.D.
Unikátní velkorozměrové požární zkoušky ETICS provedené v ČR
Ing. Jaroslav Novoveský, Konica Minolta
Inovativní termovizní řešení pro detekci požáru
Ing. Aleš Havel, Hilti
Požární ochrana z hlediska těsnění prostupů
Panelová diskuse, odpovědi na dotazy

Přestávka - 14:45 až 15:15

V přestávce záznam rozhovoru s generálním komisařem české účasti na na světové výstavě EXPO 2025 Ósaka Ondřejem Soškou o českém pavilónu od Apropos Architects

Blok 3 - 15:15 až 16:45

Ing. Michal Máslo
Zkušenosti z vybraných zásahů hasičů při řešení mimořádných událostí na střechách objektů s instalovanými FVE
Bc. Zbyněk Tuček
Předpisy týkající se požární bezpečnosti fotovoltaických systémů
Panelová diskuse, odpovědi na dotazy

Anotace přednášek a profily přednášejících:

Navrhování vícepodlažních dřevostaveb na účinky požáru

Konstrukční systémy vícepodlažních dřevostaveb a jejich specifické chování za požáru. Normativní a požárněinženýrský přístup řešení jejich požární bezpečnosti s využitím ČSN, ČSN EN, ČSN ISO a ISO norem. Nové postupy pro stanovení požární odolnosti dřevostaveb pomocí druhé generace Eurokódu 5.

doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., působí na ČVUT v Praze jako pedagogický a vědecký pracovník. Specializuje se na tvorbu evropských a českých technických norem pro navrhování dřevěných konstrukcí za běžné teploty a za požáru. Je autorem řady odborných publikací o dřevěných konstrukcích, patentů a užitných vzorů. Je předsedou TNK 34 - Dřevěné konstrukce a členem komisí: TNK 27 - Požární bezpečnost staveb, TNK 38 - Spolehlivost stavebních konstrukcí, TNK 135 - Dřevo a výrobky na bázi dřeva. Je též předsedou Dřevařské společnosti při Českém svazu stavebních inženýrů.

Skladby a nástroje pro navrhování dřevostaveb nejen z pohledu požární odolnosti

Jaká řešení nejen z pohledu požární odolnosti pro různé druhy dřevostaveb přináší společnost Rigips? Jaké nástroje můžete při navrhování a projektování dřevostaveb využívat? To vše Vám představí pan Tomáš Korecký, Off-Site construction manažer ze společnosti Saint–Gobain.

Ing. Tomáš Korecký, Ph.D., je absolventem Fakulty stavební ČVUT v Praze. Po dokončení doktorského studia v oboru Materiálové inženýrství a chemie pracuje v oblasti stavebních materiálů od roku 2016. Ve společnosti Rigips má na starost konstrukční desky pro dřevostavby a suché podlahy.

Zkušenosti z vybraných zásahů hasičů při řešení mimořádných událostí na střechách objektů s instalovanými FVE

Přednáška provede rozbor konkrétním zásahu při požáru střechy objektu s instalovanou FVE v roce 2023, a to ve vztahu k problematickému vypínání elektrické energie a dalších rizik pro zasahující hasiče. Další rozbor mimořádné události z roku 2020 na střeše objektu ZŠ s instalovanou FVE ukáže na další rizika pro zasahující hasiče. Rozbor bude proveden projektantem PBS a velitelem jednotky sboru dobrovolných hasičů. Přednáška upozorní na to, jak projektanti PBS mohou usnadnit požární zásah, zajistit vyšší bezpečnost zasahujícím hasičům, zajistit zrychlení požárního zásahu, a tím i snížit další možné škody.

Ing. Michal Máslo je absolventem SPŠ stavební Náchod a Fakulty stavební ČVUT v Praze. Od 2015 je autorizovaným inženýrem ČKAIT pro požární bezpečnost staveb. Mezi roky 2011 a 2020 pracoval jako projektant PBS ve společnosti HASIČI s.r.o. Od roku 2021 je jednatelem vlastní společnosti HASPROJEKT. Od útlého věku se věnuje dobrovolné hasičské činnosti, nyní je zástupcem velitele Jednotky sboru dobrovolných hasičů v Náchodě.

Předpisy týkající se požární bezpečnosti fotovoltaických systémů

Přednáška je zaměřena na předpisy a povinnosti týkající se požární bezpečnosti staveb a časté chyby při povolování FV systémů. Cílem je seznámit posluchače s vyhláškou č. 114/2023 Sb. s ohledem na stavební zákon a základními požadavky ČSN 73 0847 Požární bezpečnost staveb – Fotovoltaické systémy.

Bc. Zbyněk Tuček je absolventem VŠB TU Ostrava, Fakulty bezpečnostního inženýrství. Je odborně způsobilou osobou v požární ochraně a autorizovaný inženýr v oboru PBS. Byl členem HZS hl. m. Prahy – stavební prevence. Nyní je jednatelem a hlavním projektantem ve společnosti TUSPO CO. s.ro. Působí jako Předseda Cechu požární ochrany.

Požární ochrana z hlediska těsnění prostupů

Těsnění prostupů provozních instalací má mnoho aspektů, kterým není v současné době věnována dostatečná pozornost. Jedná se např. o konfigurace konců potrubí, jednotlivé tloušťky stěn potrubí, které je třeba utěsnit, ale také o rozdílný způsob v přístupu ke vzduchotechnickým potrubím. Tato přednáška přináší pohled na to, jak společnost Hilti řeší danou problematiku skrze testování a způsob certifikace jednotlivých řešení.

Ing. Aleš Havel působí jako Sales Manager Fire Protection v regionu E5 – Eastern Europe ve společnosti HILTI.

Unikátní velkorozměrové požární zkoušky ETICS provedené v ČR

V roce 2023 a 2024 byla v ČR v rámci normalizačního rozborového úkolu provedena série 4 unikátních velkorozměrových zkoušek šíření požáru po fasádě s kontaktním zateplovacím systém (ETICS) v různých kombinacích tepelného izolantu z expandovaného polystyrenu a minerálních vláken. Další 2 zkoušky jsou plánovány. Zkušenosti a výsledky zkoušek se diskutují a v budoucnu se projeví v doporučení TNK 27 pro revizi požárních požadavků na ETICS v ČSN 73 0810. 

Ing. Marek Pokorný, Ph.D., pracuje na Fakultě stavební a na UCEEB ČVUT v Praze jako pedagog a vědecko-výzkumný pracovník se zaměřením na požární bezpečnost staveb. Je autorizovaný inženýr a člen technické normalizační komise 27 pro obor požární bezpečnost staveb. Je jednatelem společnosti FiREng se zaměřením na projekční a konzultační činnost.

i-Sprink: „Revoluce v požární bezpečnosti elektromobilů v hromadných garážích a jejich nabíjecích stanic.“

S rostoucím počtem elektromobilů roste i potřeba protipožárních opatření přizpůsobených těmto technologiím. Představíme vám systém i-Sprink, který využívá termovizi a včasnou detekci požárů pro rychlou a přesnou reakci, čímž zvyšuje bezpečnost tam, kde tradiční metody selhávají. Probereme integraci do stávající infrastruktury, nákladovou efektivitu a reálné případové studie, které dokazují jeho účinnost v prevenci požárů. Systém i-Sprink nastavuje nové standardy požární bezpečnosti pro moderní dopravu.

M.Eng. Przemysław Grabowski je zkušený inženýr s 24 lety praxe ve společnosti GRAS Poland, z toho 10 let na pozici generálního ředitele. Absolvent MBA z Gdaňské univerzity a Gdaňské technické univerzity. Společně se svým týmem navrhl a vyvinul produkt i-Sprink pro hašení požárů elektrických vozidel.

Česko na EXPO 2025 – dřevostavba pavilonu ČR a inženýrský přístup

Projekční řešení stavby z pohledu HIP, požární bezpečnosti a statiky pavilonu EXPO 2025 Ósaka, architektonická výzva pro inženýrský přístup řešení, spolupráce s UCEEB, porovnání řešení požární bezpečnosti v ČR a Japonsku, model BIM, statický model, projednávání dřevostavby v Japonsku, srovnání materiálové základny, tradiční výstavba Japonska a současnost, výstavba pavilonu, řešení ceny stavby a zkušenosti s výběrem dodavatele.

Ing. Robert Prix je jednatelem projekční firmy ARCHaPLAN s.r.o., projektantem pozemních staveb se zaměřením na požární bezpečnost a dřevostavby. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze se zaměřením na statiku staveb. Zaměřuje se na průmyslové stavby pro soukromý sektor a s tím související detailní řešení a důslednou cenovou optimalizaci a koordinaci projektů staveb, použití BIM a spolupráci s dodavateli. 15 let se věnuje řešení dřevostaveb, jejich požární bezpečnosti inženýrským postupem za podpory BIM a obyčejného selského rozumu.

Inovativní termovizní řešení pro detekci požáru

Přednáška je cílená na projektanty požární ochrany, preventisty HaZZ, hasiče a odbornou veřejnost v problematice ochrany před požáry. Je zaměřena na novou technologii certifikovaného kamerového řešení detekce zvyšování teploty. Představíme možnosti, jak dokáže kamera (tedy správně technicky „hlásič“) včas detekovat zvýšení teploty a případně požár.

Ing. Jaroslav Novoveský pracuje v oblasti bezpečnostních řešení více než 20 let. Během své kariéry pracoval v distribuci a pro výrobce kamerových systémů. Během této dlouhé profesní kariéry se věnoval technickým a obchodním profesím v celém vertikálním rozsahu, návrhu řešení, poradenství, podpoře a následnému servisu. Cesta společnosti Konica Minolta začala před 150 lety s vizí vidět a dělat věci jinak. Inovujeme pro dobro společnosti a světa. Stejný cíl, který nás poháněl kupředu tehdy, nás pohání kupředu i nyní.